Pécs városának északi részén a
Mecsek lábánál található
Tettye, amely ma már településrészként kapcsolódik Pécshez és a város egyik
legkedveltebb kirándulóhelye. Nem véletlenül annyira kedvelt ez a vidék, hiszen a festői szépségű Tettye a csodálatos
parkjával,
romjaival,
barlangjaival és az
arborétumával, magával ragad és pozitívan hat minden érzékszervünkre.
Pécs kirándulóhelye: Tettye
A
Tettye-völgy érdekes felszíne a több száz éven keresztül folytatott bányászatnak köszönhetően alakult ki, az innen kibányászott kőanyagokat használták Pécs építésére. A tájon keresztül folyik egy bővizű patak a
Tettye patak, amely környékét „Malomszeg”-nek valamint „Malomséd”-nek hívták, ugyanis hajdanán a patakmentén vízimalmok, vízenergiával működő gabonaőrlő-, papír-, lőpormalmok és a tímárok malmai működtek. Tettye
Mindenszentek temploma Pécs egyik legrégebbi építménye a
Székesegyház mellett, hiszen a templom a 12. században épült. Történelmi jelentőségű templom, hiszen a török hódoltság idején ez a templom maradt meg Pécs egyedüli keresztény templomaként.
Tettyei romok és a park
Tettye közel négy és fél hektáron elterülő parkja ma kellemes, nyugodt kikapcsolódási lehetőséget nyújt a városlakóinak és a látogatóinak, rendszeresen nyújt színteret városi rendezvényeknek is, úgy, mint a népszerű Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) előadásainak is. A park területén a hegyoldalban áll a 16. század elején épült Szathmáry György pécsi püspök villájának romos maradványa, amely hajdan neoreneszánsz stílusú nyaralókastély volt. A tettyei park néhai kastélyának romjai között szabadtéri színpadon rendezik meg nyaranta a város egyes kulturális eseményeit, a színpadhoz 250 férőhelyes nézőteret is biztosítanak. A parkban több igen szép műalkotás is helyet kapott, úgy mint Lantos Ferenc festőművész zománc képsora, amely 1970-ben készült el, valamint Török János keramikus pirogránit szökőkútja.
Tettyei Mésztufa-barlang
Tettye vidéke nem mindig tartozott hazánk kedvelt kirándulóhelyei közé, sőt mitöbb szegényes és népszerűtlen időket is megéltek itt ezen vidék polgárai. Azonban az 1900-as évek elején egy pécsi lakosnak, Reéh Györgynek köszönhetően a megindult Tettye, azon belül is a Tettyei barlang népszerűsítése.
1906. június 11-én megnyílt az akkor „Pokol kapuja”-ként emlegetett turista látványosság, amely mint egy sárkánybarlang a látogatók ijesztgetését, megtréfálását szolgálta. A Pokol kapuja barlangot színes sárkányok, őslények uralták, akinek a „kaszás” volt a gondozójuk, azért lett sárkány lakta a barlang, mert a karsztos kőzetben zúduló víz félelmetes zajokat keltett. Ezt a látványosságot a 1920-as években felszámolták, és a barlang nyílásait lezárták. 2005-ben kezdtek el dolgozni a Tettyei Mésztufa-barlang felújításán, amelyet 2008. áprilisában át is adtak a nagyközönségnek. Azonban ma már nem a riogatás a cél, hanem, hogy bemutassa ennek a csodás természeti képződménynek a kialakulását és elmesélje a történetét a barlanglakásoktól a sárkányokig. A 200 méter hosszú és 13 Celsius-fokos barlangrendszer a Duna-Dráva Nemzeti Park egyik bemutatóhelyévé vált, melyet ha végig járunk izgalmas és látványban gazdag kiállítások anyagával ismerkedhetünk meg. Megtudhatunk minden fontos információt a lyukacsos szerkezetű mésztufáról, amely kőzetből állnak a barlang falai és Tettye völgyének felszínének nagy részét is ez adja.
Tettye megújulása - Pécs2010
A Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa program részeként a Közterek és parkok újjászületése projekt részeként Pécs-Tettye városrész jelentős része megújulhatott, megszépülhetett. A megújult Tettye park átadására 2009. november 25-én kerül sor ünnepélyes keretek között. A park sétányai burkolatot kaptak és biztosították rajtuk az akadálymentes közlekedést. A romoktól déli irányba lett kialakítva a park új központja, sok kényelmes paddal, vízjátékos medencékkel. A gyerekek örömére új játszótér épült és mindenki örömére nyilvános illemhellyel és parkolóval is ellátták a parkot.