Kultúrcsemegék nagy koncentrációban
A tavalyi évben 15 000 látogatót vonzó magas színvonalú, különleges és igényes programokat kínáló Zsolnay Fesztivál az idén még nagyobb dobásra készül.
Márta István szavaival élve a Zsolnay Fesztivál „Gondolkodás, szórakozás; kulturális minőség és minőségi kultúra.” Könnyed és mélyenszántó képzőművészeti kiállítások, interaktív performanszok, színielőadások, koncertek, kreatív foglalkozások közt csaponghatunk kedvünkre. Számos program az összművészetiség jegyében fogant, a műfajok közötti átjárhatóságot kívánja felmutatni, a különböző művészeti ágak összefonódási pontjait keresi, a közös megnyilvánulás lehetőségeire épül.
A teljesség igénye nélkül, kedvcsinálóként néhány különleges programot szeretnénk kiemelni:
Zene: „A Zsolnay falai újraélednek. Lelkük van, fülük, mindent hallanak, és hangjuk is van, visszhangjuk. Velünk énekelnek.” Palya Bea
Cseh Tamás emlékest: A 70-es, 80-as években az Ad Libitum együttes kísérte Cseh Tamást a 25. Színházban, illetve vidéki turnék alkalmával. Cseh Tamás, Bereményi Géza és Novák János Ady-dalait adják elő.
Fanfara Transilvania koncert: a 10 tagú roma zenekar igazi balkán muzsikát játszik, amelyben a tradicionális dalok és az újabb világzenei számok egyaránt helyet kapnak. Repertoárjuk rendkívül sokszínű, melyben a román népzenének, valamint a Goran Bregovic- és Boban Markovic-feldolgozásoknak egyaránt helye van.
Kamaramuzsika felsőfokon: A Budapesti Vonósok muzsikusai, Várdai István és Murin Jaroszláv közös kamarakoncertje. Három generáció kiváló kamaramuzsikusainak előadásában csendül fel a Liszt teremben a zeneirodalom e két remek Mozart és Brahms vonósötöse.
Jazzrael együttes: Magyarország egyedülálló világzenei formációja 2006-ban alakult Jáger Bandi vezetésével. Közismert izraeli, szefárd, jiddish dalok újraértelmezése, tradicionális zsidó zenei folklór különleges interpretálása. Az együttest országosan elismert jazz zenészek alkotják, a dalok instrumentális és énekes formában hangzanak el.
Nouvelle Vague: Angolszász punk és New Wave klasszikus slágerek leheletfinom bossa novákba, elegáns akusztikus hangszerelésekbe oltva, ahol az eredeti nyers vadság helyett inkább a hűvös és melankolikus elegancia a vezérelv.
Ráhangolás- barangolás – zenei séta Palya Beával: a tavalyi nagy sikerre való tekintettel újra a Zsolnay Fesztiválon, új dalokkal, új útvonalon!
Dolus Mutombo koncert: a kongói gitáros és énekes muzsikája az emberek minden generációját megszólítja. Zenéje tele van nappal és a fénnyel, egyszerű szabályokkal, gazdag érzelmekkel, mindez afrikai gyökereinek köszönhető.
Magyar Zeneművészeti Társaság kamaraegyüttese: a Társaság a legújabb művek bemutatása mellett zenei értékmegőrző feladatot is célul tűzött ki, a régebben elhangzott, de jelentős kortárs művekre is szeretné felhívni a figyelmet.
Fábián Juli & Zoohacker koncert: Számaik különlegességét az adja, hogy egyrészt a régi zenei stílusok mellett szinte az összes modern irányzat teret kap, másrészt a régebbi műfajok újraértelmeződnek a mai modern felfogás és az elektronikus hangszerelés által.
Dolcissimo Sospiro: A lanttal kísért szólóének tradíciója a középkorig nyúlik vissza. A zenészek a barokk korának legjelentősebb dalszerzőinek műveiből úgy válogattak, hogy eme bensőséges zenei világnak egy változatos keresztmetszetét mutathassák be a közönségnek.
Az Új Magyar Kamarazenekar koncertje: a zenekar 16 fős tagságában a fiatalok lendületessége, professzionális hangszertudása ötvöződik az idősebbek óriási zenekari tapasztalatával, a minőség iránti elkötelezettséggel. Bach és Mozart szerzeményeiből adnak elő.
Trio Kodály Method - Kortárs reflexiók Kodály szellemében: Kodály Zoltán születésének 130. évfordulója alkalmából kortárs zenei felfogásban dolgozzák fel műveit. Az interpretációkban teret nyer a kollektív improvizáció is.
Színház: „Nagyon sok remek történetem van. A színházról, az életemről, saját magamról, erős öniróniával.” Jordán Tamás
Csongor és Tünde - Ifjúkori melankólia, végzetes szerelem, tomboló vágyak, gonoszság, irigység, halhatatlanság, árulás, mérgezés, merény - minden egy rakáson, amire egy pörgős előadásnak szüksége lehet. Meg egy kis alter rock.
Kaleidoact: Az előadás az első óriás kaleidoszkópban játszódó tárgy- és mozgásszínházi produkció, mely négy napon át, naponta hat alkalommal várja fesztiválozóinkat. Az optikai illúziót, Op Art-ot, formatervezést és előadóművészetet ötvöző előadás művészetileg és látványilag is úttörő jellegű. A mozgással, tánccal, báb-, fény- és árnyjátékkal színezett bemutató a „víz alatti délibáb” címet kapta. Fantázia, valamint tér - és valóságérzék próba a köbön.
Széllel szembe – poénok és poémák – Jordán Tamás stand up estje: Jordán Tamás beszél színházról, életről, saját magáról nyers humorral.
Boka Gábor: János vitéz hiteles története képekben elbeszélve - Petőfi Sándor közismert történetét festett táblaképek illusztrálják. A „képmutogató" előadás során a közönség aktív részese a játéknak, mivel folyamatos a párbeszéd az előadók és a nézők között, ráadásul a publikum közreműködésével felidézhetők olyan hangulatok, események, melyek mozgalmassá teszik az egyébként statikus képeket.
A Színművészeti Egyetem hallgatóinak mozgásvizsgája: a Színművészeti Egyetem hallgatói ezúttal színpadi mozgástudományukról tesznek tanúbizonyságot Gyöngyösi Tamás koreográfus vezetésével.
Szophoklész: Antigoné – a Janus Egyetemi Színház előadása
Szó és zene: Négy nagy magyar író – Esterházy Péter, Parti Nagy Lajos, Spiró György és Závada Pál – olvassa fel egy-egy szabadon választott írását, három fantasztikus jazz muzsikus, Dés András, Dés László és Barcza H. József pedig zenével kíséri a felolvasásokat.
II. Zsolnay Fesztivál, 2013. május 16 – 20.
Zsolnay Kulturális Negyed, Pécs
A Zsolnay Fesztivált a kulturális célokra és küldetéssel újraálmodott hatalmas ipari műemlék együttes, a Zsolnay Kulturális Negyed nyitórendezvényeként szervezték meg először 2012-ben. Az első alkalommal mintegy 15 000 látogatót vonzó összművészeti fesztivál egyedi arculatával, csak Pécsre és a Zsolnay Negyedre jellemző kvalitásaival és különlegességeivel az idei esztendőben is kiemelkedik a fesztiválok sorából.
A Zsolnay Negyed
A Zsolnay család egykori kerámiagyárának helyén, az Európai Kulturális Főváros program keretében 5 hektáron 2010-ben kialakított kulturális-művészeti övezet mára Pécs szerves részévé, a város büszkeségévé vált. Közel 30 műemléképület, hatalmas kertek, állandó- és időszakos kiállítások, planetárium, játszóterek, színház- és koncerttermek, hangulatos éttermek, kávézók és kis kézműves boltok egész napos programot biztosítanak minden korosztálynak – mindössze 15 percnyi sétára Pécs belvárosától. Közép-Kelet-Európa legnagyobb kulturális épületegyüttese egész évben számtalan érdekes programot kínál, ám a legnagyobb jelentőségű eseménysorozata minden kétséget kizáróan a Zsolnay Fesztivál.
II. Zsolnay Fesztivál
A múlt évi fesztiválon a műfajok széles palettájáról, több mint 450 fellépő produkcióiból és előadásaiból válogathattak a vendégek és ez az idén sem lesz másképp! Koncertekkel, kiállításokkal, színházi- és zenei csemegékkel, meglepő produkciókkal készülnek a szervezők. A Fesztivál május 16-án 16 órakor zenés fel- illetve kivonulással veszi kezdetét a Széchényi térről a Zsolnay Negyedbe. A fesztivál kínálatában lesznek többek közt különleges csuvas sördalok, talpalávaló balkán muzsika, zenés séta Palya Beával, interaktív zongoralépcső, élő nyomozójáték, Gyárturisták performansz, Szörprájzparti előadás, összművészeti premier, Jazzrael, Fábián Juli, Mrs.Columbo, Veiszer Alinda, kamarazene, gitárkoncert, számos érdekfeszítő gyerek- és meglepetés program. Az idei fesztivál külhoni sztárfellépői valódi ínyencséget jelentenek a zenerajongóknak: az egyenesen Párizsból érkező, a francia electro swinget és a gypsy jazzt ötvöző Caravan Palace, valamint a bosa nova egyik legegyedibb képviselője, a Nouvelle Vague. A zárórendezvényen négy nagy magyar író olvas fel műveiből három fantasztikus jazz muzsikus zenei aláfestésével. www.zskn.hu
Mitől más a Zsolnay Fesztivál?
A Zsolnay név védjegy. Egyet jelent az újszerű technológia és a művészet sajátos, sokoldalú interpretációjával, az innovatív gondolkodással, az európai szemléletmóddal és az Európára való nyitottsággal. A Zsolnay név ugyanúgy összefonódott találmányaival, újításaival, mint Pécs örökségével. Ezért egy olyan fesztivált hívnak életre, mely kiérdemli, hogy a Zsolnay nevet viselhesse, amelynek főbb meghatározó hívó-gondolatai a következők:
Innováció – Művészet és tudomány összefonódása a XXI. században
E Zsolnay hagyomány továbbvitele a fesztivál egyik fontos programszervező elve. Összművészetiség - de nem csak a megszokott módon. A program a műfajok közötti átjárhatóságot kívánja felmutatni, a különböző művészeti ágak összefonódási pontjait keresi, a közös megnyilvánulás lehetőségeire épül, a kultúra szereplőinek és a kulturális területek innovatív bemutatására törekszik.
A „Negyed-fesztiválja”
A rendezvény fontos alapvetése, hogy a Zsolnay Fesztivál szervezője a program kialakításába és megvalósításába valamennyi „bennlakó” intézményt bevon, s azok kreatív energiáit és tudását felhasználva közös projekteket hoznak létre a fesztivál keretében.
Saját produkciók
Folytatni kívánják a Zsolnay újítások-találmányok sorát: a kész produkciók bemutatása mellett kifejezetten a fesztiválra, a fesztiválért, a Negyedben megszülető saját produkciókat, alkotásokat is létrehoznak.
Interaktivitás
Kiemelt fontossággal bír a fesztivál közösségi szellemisége: a programok nem csupán zárt terekben, hanem a Negyed közterein, az emberek között valósulnak meg és kiemelten hangsúlyos azok interaktív jellege.