Részletes információk több, mint 5000 vendéglátóhelyről! Éttermek, pizzériák, sörözők és kávéházak egy helyen!
Programok, események egész évben. Minden, ami a városban történik!
Országos Nyitóoldal / Pécs / Látnivalók / Vallási épületek / Zsinagóga
7621 Pécs, Fürdő utca 1
Email cím | [Email címet mutat...] |
Telefonszám | [Számot mutat..] |
Telefonszám | [Számot mutat..] |
Pécs gyönyörű Zsinagógája 1868 és 1869 között épült Feszl Frigyes, Gerster Károly és Kauser Lipót építészek tervei szerint. A hatalmas pécsi zsinagóga hazánk nyugati részének a legnagyobbika. A romantikus stílusban megépített zsidótemplom ma már kifogástalan állapotban csodálható, hiszen a 80-as években megkezdett felújítása után már folytonos karbantartás alatt áll.
Az írásos emlékek alapján megállapították, hogy Pécs városában már a török megszállás idején is éltek zsidó vallásúak. Akik a törökök kiűzése után, annak ellenére is maradtak, hogy a városlakossága és az akkori püspök úgy döntött, hogy csakis katolikusok lakhatják a várost. A komoly megpróbáltatások ellenére növekedett a pécsi zsidóság lélekszáma, temetőjük is lett 1827-ben, majd 1843-tól már imaházzal is rendelkeztek. Az első pécsi zsinagógájuk a Citrom utcában épült fel 1843-ban.
Aztán eltervezték egy újabb és nagyobb zsinagóga felépítését, amely sikerrel meg is valósult és melynek avatására 1869. július 22-én került sor. Ez a zsinagóga lett a Dunántúlon a legmonumentálisabb.
Az építmény homlokzatának jellegzetessége a félköríves timpanonba elhelyezett díszes óra, mely felett héber írással a következő jelentésű szöveg olvasható: "Mert házam, az imádság házának neveztessék minden nép számára." Ezen betűkből a zsinagóga építésének évszáma is kiolvasható. Feljebb a homlokzaton Mózes kettős kőtábláját is láthatjuk. Rendkívül mutatósak az épület sarkaira kihelyezett kis hagymakupolák. A templom főhomlokzatának igen meghatározó elemei a nagyméretű díszes ablakok.
A Holokauszt idején a pécsi zsidóság nagy része áldozata lett a szörnyű népirtásnak, akik életben maradtak, már anyagilag nem voltak képesek gondozni a zsinagógát, így annak állapota romlásnak indult. Az első jelentős felújítás, amely az épületet kívülről érintette 1980-83 között, jöhetett létre, akkor azonban az épület teteje elcsúszott és elkezdett megnyílni. Így szükségszerűvé vált egy újbóli rekonstrukció. A zsinagóga hármas tagolású belsőtere az eredeti állapotát őrzi és a felújítások során törekednek is e műemléki értékek védelmére.
A csodálatos küllemű és hangú orgonája, természetesen a pécsi Angster Orgonagyár munkája, amely arról nevezeteses, hogy a gyárnak ez volt a legelső legyártott orgonája.
Pécsett a történelmi múltja miatt igen jelentős mennyiségű török időből fennmaradt
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned, ha nem vagy még regisztrált felhasználónk kattints ide
Vallási épületek, zsinagóga, zsidó közösség, holokauszt, műemlék,
Első Ünnepi Könyvvásár
Könyvet adnál karácsonyra? Az Első Ünnepi Könyvvásáron megveheted a szezon legsikereseb......
Budapest
Advent a Skanzenben
Hangolódjatok az ünnepekre, éljétek át az adventi hangulatot, készítsetek saját kezűle......
Szentendre
ARTMESSENGER Karácsonyi Kortárs Művészeti Vásár
A szervezők egy belvárosi, központi helyszínen várják az érdeklődőket, méghozzá a J
Budapest
2010 évben épült új társasház III. emeletén két szintes lakás nappali, emeleti szoba, ...
A Lenau Ház Pécs történelmi belvárosában található, három percre a belváros központj...
A szálloda
Pécs történelmi belvárosában, frekventált helyen kínálunk családias han...
Neves alkalmakra tőlünk ajándékozzon ékszert! Karikagyűrűk, kísérőgyűrűk, nyaklánc...