Részletes információk több, mint 5000 vendéglátóhelyről! Éttermek, pizzériák, sörözők és kávéházak egy helyen!
Programok, események egész évben. Minden, ami a városban történik!
Országos Nyitóoldal / Pécs / Látnivalók / Kulturális intézmények / PTE Egyetemi Könyvtár - Klimo Gyűjtemény
7621 Pécs, Szepessy Ignác utca 1-3
Email cím | [Email címet mutat...] |
Telefonszám | [Számot mutat..] |
Fax | [Számot mutat...] |
Webcím | http://www.lib.pte.hu |
A Pécsi Egyetemi Könyvtár látogatása során betekintést nyerhetünk az egykori Püspöki Könyvtár történetébe, valamint a Klimo Könyvtár állandó kiállításain megismerkedhetünk a nyomdászat történetével és a könyvkultúra fejlődésével is.
Pécs városának egyik legnagyobb jelentőségű klasszicista stílusú épülete, a Piatsek József tervei szerint 1830-ban megépített Egyetemi Könyvtár épülete. Az épületet Szepessy Ignác püspök építette. Az épület a Szepessy utcában hosszan nyúlik el, homlokzatát négy igen hangsúlyos oszlopfő határozza meg, melyen egy háromszög orompárkányú rizalit foglalja el a helyét. Az épület külső túldíszítettség hiányában nem árulkodik a gazdag belső díszítettségről és tartalomról.
Érdemes belépni a 180 éves Egyetemi Könyvtár épületébe, ahol a díszes rokokó stílusú faállványokon a Klimo Gyűjtemény értékes kötetei mellett még figyelemre méltó szobrászati alkotások is helyet kaptak, az asztalokon régi földgömbök között megcsodálhatjuk az 1707-es amszterdami készítésű csillaggömböt is. A különleges atmoszférájú termekben több nagy értékű kódex és ősnyomtatvány lett megőrizve az utókornak.
A Pécsi Tudományegyetem könyvtárának jogelődjét, a Pécsi Püspöki Könyvtárat 1774-ben Klimo György (1710-1777) pécsi püspök alapította. Ez volt az első nyilvános könyvtár hazánkban. A püspök 1754-ben eldöntötte, hogy létrehoz egy egyetemet, ehhez elsőként papírmalmot és nyomdát létesített, majd tudományokban jártas papokat hívott meg az egyházmegyébe. Klimo hihetetlen erőket fektetett a könyvgyűjtésbe. A könyvtár alapját képezte a Berényi Zsigmond 3000 kötetes teológiai, liturgiai és történeti gyűjteménye, valamint Káptalan 1000 kötetes könyvgyűjteménye. A Püspöki Palota bővítésekor Klimo püspök külön épületszárnyat biztosított a már igen jelentős 15000 kötetes könyvtárnak.
A könyvgyűjtemény az alapító halála után bővülgetett ugyan, de a legjelentősebb változás Szepessy Ignác püspöksége idején, pontosabban 1830-ban következett be. Ekkor épület meg a könyvtár klasszicista épülete. És a gyűjteményt Szepessy még 4000 kötettel bővítette.
1923-ban gróf Zichy Gyula püspök örökös használati joggal az egyetem rendelkezésére bocsátotta a püspöki könyvtár épületét és természetesen a már 30000 kötetet számláló gyűjteményét. Ez volt az alapítóelőd Klimo püspök törekvése is, és ezzel meg lett teremtve az egyetemi könyvtár alapja.
A 20. századig a szépen bővülő állomány elérte a 45000 kötetes gyűjteményt, melyben nyolc értékes kódex, huszonöt 15. századból való ősnyomtatvány, kétszázötven 16. századi antikvát és kétszáznál is több 1711-nél régebbi magyar nyomtatvány is felügyeltek. A Püspöki Könyvtár napjainkban a PTE Központi Könyvtárának külön gyűjteményét alkotja.
1930-ban Fitz József könyvtárigazgató munkájának köszönhetően a könyvtár igen jelentős mértékben fejlődött, hiszen ő hajtotta végre a modern követelményeknek megfelelően a könyvtár újjászervezését. A könyvtártudomány legjelentősebb hazai képviselőjének nevéhez köthető az egész állomány szakszerű átdolgozása, a betűrendes katalógus, a szakkatalógus és a címszókatalógus létrehozása. Továbbá a Fitz Józsefnek köszönhető a könyvtár felújítása, egy nagyobb olvasóterem és a kutatószoba kialakítása.
Az egyetem egyre bővülő tanszékeihez és az új képzési szakokhoz a 90-es években egyéni állományú szakkönyvtárak jöttek létre. 2000-ben a három felsőoktatási intézmény a Janus Pannonius Tudományegyetem, az Orvostudományi Egyetem Általános Orvostudományi és Egészségügyi Főiskolai Kara, és a szekszárdi Illyés Gyula Pedagógiai Főiskola összevonásával ismét jelentős mértékben gazdagodott a PTE Könyvtára.
Napjainkban a PTE Egyetemi Könyvtára egyesített könyvtári hálózatként tevékenykedik, amely egy központi könyvtárat, az Orvos- és Egészségtudományi Centrum könyvtárát, 6 kari könyvtárat és 5 intézeti szakkönyvtárat foglal magába.
Képek forrása: www.itthon.hu
Pécs városát nyugodtan hívhatjuk a fiatalság városának is, hiszen minden ősszel a Pécs...
Pécs belvárosában a Jókai térnél található Elefántos Ház tömbjében található a M
A Rácz Aladár Közösségi Ház a Dél-Dunántúli régió cigányságának a szellemi, kultu...
A Palatinus Hotel ma is igen kiemelkedő események színtere és igen jelentős része van a v...
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned, ha nem vagy még regisztrált felhasználónk kattints ide
Rejtélyek Szobája
Fantasztikus szórakozás, mozijegy áron!
Több, mint egy órátok van arra, hogy különböz...
Budapest
Számtalan szabadidős lehetőség, családi-és gyermekprogramok, finom ételek, zamatos boro...
Festői környezetben várunk mindenkit - számtalan szabadidős lehetőséggel! Nálunk jól
Balaton
Szállodánk Európa 2010-es Kulturális Fővárosának, a mediterrán hangulatú Pécsnek a k
Liszt Hostel – Tiszta kényelem
A Liszt Hostel Pécs történelmi belvárosától 3 percre...
Ha ideiglenesen tartózkodik Pécsen akkor nagyon jó választás. Teljesen felszerelt a konyha...